1. Ogrodnik

Do typowych codziennych zadań ogrodnika należy przycinanie żywopłotów i koszenie trawników, sadzenie cebulek, a nawet wykonywanie podstawowych prac budowlanych – na przykład układanie patio lub stawianie konstrukcji ogrodowych, takich jak szopy. Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem pracy w tym zielonym zawodzie, to zazwyczaj masz do wyboru dwie ścieżki…

Po pierwsze, możesz pójść drogą samozatrudnienia. Chociaż będziesz musiał znaleźć klientów, a to może zająć trochę czasu, bycie samozatrudnionym pozwoli ci wybrać rodzaj pracy, którą chcesz wykonywać, a także ustalić własne godziny pracy. Biorąc pod uwagę, że brak elastyczności i praca w zbyt dużym wymiarze godzin są głównymi czynnikami powodującymi stres w miejscu pracy w Polsce, samozatrudnienie może pozwolić Ci na zmniejszenie ilości stresu, z którym się stykasz w tych obszarach. Podobnie jak wiele innych praktycznych zajęć, ogrodnictwo jest także zajęciem umysłowym, które może pomóc Ci skupić się na chwili obecnej i zmniejszyć uczucie niepokoju i depresji. Jako ogrodnik będziesz spędzać wiele dni na świeżym powietrzu, wśród przyrody i zieleni, co również przyczynia się do zmniejszenia poczucia stresu i poprawy ogólnego samopoczucia.

2. Bibliotekarz

Podobnie jak w przypadku ogrodnictwa, praca jako bibliotekarz zawdzięcza swój nisko-stresowy charakter (częściowo) środowisku, w którym odbywa się praca – ponieważ biblioteki są często spokojnymi, cichymi i kontemplacyjnymi miejscami.

Może to stanowić wyraźny kontrast z innymi zawodami, które mogą wiązać się z pracą w biurach wypełnionych dzwoniącymi telefonami, warkotem ciężkich maszyn lub zgiełkiem ludzi zajmujących się swoimi codziennymi sprawami. Istnieje również wiele różnych rodzajów bibliotek, w których możesz pracować. Na przykład, biblioteki akademickie w szkołach i na uniwersytetach, specjalistyczne biblioteki prawnicze w kancelariach prawnych lub biblioteki publiczne, aby wymienić tylko kilka. Niezależnie od tego, jaką rolę przyjmiesz lub w jakiej bibliotece będziesz pracował, do codziennych zadań bibliotekarza należy zazwyczaj pomoc ludziom w znalezieniu i uzyskaniu dostępu do informacji i zasobów w formie papierowej i/lub poprzez usługi internetowe. Masz stresującą pracę? Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić: https://goraco.pl/komfort-psychiczny-a-stresujaca-praca-jak-sobie-poradzic/

3. Masażysta

Masażyści manipulują mięśniami i tkanką miękką ludzi, aby zapewnić im różne formy ulgi. Na przykład, masaż może pomóc w leczeniu takich rzeczy jak urazy sportowe i długotrwałe schorzenia – w innych przypadkach ludzie udają się do masażystów, aby pomóc im się zrelaksować.

Wiele osób wymienia masaż jako mało stresujący wybór kariery, głównie dlatego, że sama rola polega na pomaganiu innym w leczeniu, relaksie i odprężeniu w atmosferze, która ma na celu zmniejszenie stresu.

4. Opiekun psów

Miłośnicy i właściciele psów wiedzą, jak pocieszające i zabawne jest przebywanie z pupilem przez cały dzień. Naukowo udowodniono, że spędzanie czasu z psami obniża poziom stresu, niepokoju i depresji.

Jeśli więc szukasz pracy o niskim poziomie stresu, to spacerowanie z psem może być świetną opcją. Większość opiekunów psów pracuje na własny rachunek, co oznacza, że podobnie jak w przypadku innych opcji z tej listy, możesz mieć większą kontrolę nad własnym harmonogramem. Ponadto, opiekunowie psów spędzają dużo czasu na zewnątrz, ćwicząc swoich futrzanych przyjaciół – co, jak udowodniono, zmniejsza poczucie stresu i niepokoju.